More
  HomeВестиИндустријаЈапонците владеат на пазарот во САД

  Јапонците владеат на пазарот во САД

  Објавено на

  Јапонците владеат со САД, барем кога е во прашање продажбата во компактниот сегмент. Официјалните податоци поврзани за продажбата за првиот квартал годинава покажува дека Honda Civic со 82.149 продадени автомобили се наоѓа на врвот на листата на најпродавани возила за првиот квартал. Во споредба со истиот период минатата година тоа претставува пораст од 1% за јапонскиот производител. На втората позиција со пад од 4% во однос на истиот период минатата година се наоѓа Toyota Corolla додека на третата позиција се наоѓа уште еден јапонски производител односно Nissan Sentra која е продадена во 60.002 примероци.

  Листата на топ 5 најпродавани автомобили во овој сегмент ја комплетира Chevrolet Cruze кој оствари продажба од 39.855 автомобили што претставува пад на продажбата од дури 26%. Процентуално, најголем пораст на продажбата има Hyundai Ioniq и тоа од 1044% додека процентуално, најголем пад има Mitsubishi Lancer и тоа од 44%.

  Она што може да се заклучи е дека јапонците и натаму владеат во овој сегмент во САД.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...