More
  HomeВестиНовитетиПекинг 2018: Официјална премиера на Skoda Kamiq

  Пекинг 2018: Официјална премиера на Skoda Kamiq

  Објавено на

   

  По специјалната премиера на новиот Touareg како и претходно најавените SUV модели чија целна група е пазарот во Кина, Skoda, објави дека од 2020 година во Кина ќе лансира нов, мал, нискобуџетен SUV кој ќе го носи називот Kamiq.

  По бројните тизери кои беа објавени изминатиов месец, Skoda вчера на саемот во Пекинг и официјално го претстави новиот модел. Позициониран под Karoq, со меѓуоскино растојание од 2.610 мм Kamiq се очекува да направи вистински бум на најбрзорастечкиот пазар во светот. Од она што може да се види, Kamiq во внатрешноста ќе има 8″ екран со Baidu CarLife, Apple CarPlay и MirrorLink со многубројни опции кои го прават патувањето олеснето и забавно. Она што друго е ново е новиот 1.5 литарски бензински мотор со 109 КС и 150 Nm обртни моменти, а опремен е исклучиво со автоматски менувач.

  Skoda Kamiq makes public debut in China

  Иако нема многу технички информации, она што се знае е дека Kamiq нема да се базира на актуелната MQB платформа, а со цена помала од онаа на Kodiqa, Kamiq ќе биде нов конкурент на Hyundai ix25, Citroen C3-XR и Nissan Kicks кои бележат солидни продажни резултати.

  Крајна цел на Volkswagen е преку Skoda да ја канализира целта од дуплирање на продажбата на Skoda на некои 600 илјади возила годишно со што значително ќе го зголеми продажното учество на најбрзорастечкиот пазар кога се во прашање автомобилите.

  Skoda Kamiq: first pictures of new China-focused SUV

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...