More
  HomeСпортКлубF1F1: Хамилтон со прва победа сезонава

  F1: Хамилтон со прва победа сезонава

  Објавено на

  Луис Хамилтон ја забележа првата победа сезонава откако на четвртата трка сезонава со време 1:43:44.291 заврши на лидерската позиција. Хамилтон на денешната трка во Баку, Азербејџан стартуваше од втората позиција, но на крај со одличното возење заврши на првата позиција и освои 25 поени.

  Себастијан Фетел кој стартуваше од пол позицијата и во пресрет на деншната трка беше лидер во генералниот пласман, заврши на четвртата позиција со заостанување од +5.329 секунди. Неговиот тимски колега, финецот Раиконен заврши на втората позиција, а позитивно изненадување беше Серџо Перез од Форс Индија кој заврши на третата позиција.

  Треба да се напомене и најдобриот овогодишен настап на тимот на Sauber-Alfa Romeo чиј возач Шарл Леклерк заврши на 6. позиција. Инаку најголеми лузери на денешната трка беа возачите на Ред Бул, Ферстапен и Рикијардо кои во 39. круг се самодисквалификуваа откако меѓусебно се судрија.

  Поз Возач Време Поени
  1

  L. Hamilton

  Mercedes·#44
  1:43:44.291 25
  2

  K. Räikkönen

  Ferrari·#7
  +2.460s 18
  3

  S. Pérez

  Force India·#11
  +4.024s 15
  4

  S. Vettel

  Ferrari·#5
  +5.329s 12
  5

  C. Sainz Jr.

  Renault·#55
  +7.515s 10
  6

  C. Leclerc

  Sauber·#16
  +9.158s 8
  7

  F. Alonso

  McLaren Honda·#14
  +10.931s 6
  8

  L. Stroll

  Williams·#18
  +12.546s 4
  9

  S. Vandoorne

  McLaren Honda·#2
  +14.152s 2
  10

  B. Hartley

  Toro Rosso·#28
  +18.030s 1
  11

  M. Ericsson

  Sauber·#9
  +18.512s 0
  12

  P. Gasly

  Toro Rosso·#10
  +24.720s 0
  13

  K. Magnussen

  Haas·#20
  +40.663s 0
  14

  V. Bottas

  Mercedes·#77
  DNF 0
  15

  R. Grosjean

  Haas·#8
  DNF 0
  16

  M. Verstappen

  Red Bull·#33
  DNF 0
  17

  D. Ricciardo

  Red Bull·#3
  DNF 0
  18

  N. Hülkenberg

  Renault·#27
  DNF 0
  19

  E. Ocon

  Force India·#31
  DNF 0
  20

  S. Sirotkin

  Williams·#35
  DNF 0

  По оваа четврата трка сезонава, сега на првата позиција на генералниот пласман се наоѓа Хамилтон со 70 поени, четири повеќе од Фетел на втората позиција односно 22 поени повеќе во однос на Раиконен на третата позиција. Во однос на конструкторите, на лидерската позиција се наоѓа Ферари со 114 поени пред Мерседес со 110 поени односно Ред Бул со 55 поени.

  Следната трка е закажана за две недели кога на програмата е трката за големата награда на Шпанија која се вози во Барселона.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...