More
  HomeВестиИндустријаEV: Nissan Leaf со рекордна продажба во март

  EV: Nissan Leaf со рекордна продажба во март

  Објавено на

  Nissan Leaf забележа рекордна продажба во март во конкуренција на целосно електричните автомобили. Leaf во месец март постигна продажба од 6.053 возила во Европа или за 1.805 повеќе во однос на Renault Zoe. На третата позиција се најде Tesla Model S со продадени 2.791 возила. Во најдобрата петорка во март се наоѓаат уште и BMW i3 со продадени 2.300 автомобили како и Tesla Model X со продадени 1.758 автомобили.

  Гледајќи ја продажбата од почетокот на годината па се до 31 март, на лидерската позиција сеуште се наоѓа Renault Zoe со продадени 8.562 автомобили и тенка предност пред Nissan Leaf кој има продадено 8.171 автомобил. На третата позиција се наоѓа BMW i3 со продадени 5.703 автомобили додека на четвртата позиција се наоѓа VW e-Golf со продадени 5.159 автомобили. На петтата позиција се наоѓа Tesla Model S со продадени 3.824 возила.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...