More
  HomeАуто МиксИнтересноПапата реши да го продаде своето Lamborghini

  Папата реши да го продаде своето Lamborghini

  Објавено на

  Папата Францис одлучи да донесе “света” одлука. Откако минатата година италијанскиот производител Lamborghini му подари целосно нов Huracan со V10 мотор, првиот човек на католичката црква донесе одлука да го продаде овој автомобил, а средствата од неговата продажба да се наменат за добротворни цели.

  Супер моќниот автомобил ќе биде продаден на јавната аукција на 12 мај 2018 година, а организатор на истата е аукциската куќа RM Sotheby. Почетната цена се очекува да се движи од 250 до 350 илјади евра, а 70% од средствата ќе бидат алоцирани во фонд за помош на ирачкиот град Ниневе кој беше целосно разрушен од ИСИС, 20% ќе одат во други добротворни групи и преостанатите 10% во фондот на Папата Џон XXIII.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...