More
  HomeВестиИндустријаSkoda со производство во Германија

  Skoda со производство во Германија

  Објавено на

  Volkswagen објави дека чешкиот бренд Skoda ќе премести дел од производството во Германија. Оваа одлука на германската групација произлегува како последица на пополнетиот капацитет на Шкодините фабрики во Чешка и Словачка која пак произлегува поради зголемената побарувачка на автомобили на Skoda.

  Само за првиот квартал годинава продажбата на Skoda се зголеми за 12% во однос на истиот период минатата година и достигна 316.176 продадени возила што е рекорден перформанс на чешкиот производител за кого минатата година беше најуспешната во историјата на производителот.

  Сега, официјалните информации говорат дека во Оснабрик Skoda ќе произведува дел од својата SUV понуда, а ќе се започне со последниот модел, Skoda Karoq. Сепак производството на Karoq ќе продолжи и во Млада Болеслав, но со помал капацитет, a акцент ќе се стави на прозиводството на Fabia, Octavia и Rapid.

  Инаку во фабриката во Оснабрик во моментов се произведуваат VW Tiguan, Porsche Cayenne и Porsche Cayman, а Karoq ќе биде четвртиот SUV од Volkswagen групацијата кој ќе се произведува во оваа фабрика.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...