More
  HomeАуто МиксРетро вестРетро вест: PSA и Fiat со заеднички комерцијални возила

  Ретро вест: PSA и Fiat со заеднички комерцијални возила

  Објавено на

  Француската и италијанската групација PSA и Fiat и официјално ја претставија новата генерација на комерцијални возила кои се плод на заедничката соработка на ова поле. Како што пренесоа светските медиуми, во фабриката на PSA во Франција, SEVEL, претставници на двете групации премиерно го претставија лесното комерцијално возило кое италијанците ќе го продаваат под називот Scudo додека Citroen ќе го продава под називот Jumpy, а Peugeot под називот Expert.

  Носивоста ќе се движи од 1000 до 1200 kg во зависност од верзијата, а волуменот ќе се движи од 5 до 7 кубни метри. Во понуда ќе бидат со фијатовите Multijet дизелски мотори, а покрај ова комерцијално возило се очекува од оваа фабрика да излезат уште три дополнителни модели.

  Почетокот на продажбата е закажана за почетокот на следната година.

  НАПОМЕНА: Ова е ретро вест од 2006 година

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...