More
  HomeСпортКлубMotoGPMotoGP: Маркез победи во Херез, Довициозо леташе (ВИДЕО)

  MotoGP: Маркез победи во Херез, Довициозо леташе (ВИДЕО)

  Објавено на

  Марк Маркез ја забележа втората победа сезонава откако денеска на трката во Херез со време 0:41:39.678 заврши пред Зарко и Јаноне на подиумот. На 4та позиција се пласираше Петручи со заостанување од +8.617 додека најдобрата петорка ја комплетираше Валентино Роси.

  Со оваа победа Маркез останува на генералниот пласман на првата позиција со вкупноо 70 поени пред Зарко кој има 58 поени односно Вињалес со 50 поени. Кај конструкторите Honda води со идентични 70 поени пред Yamaha со 56 поени односно Ducati со 49 поени.

  Следната, петта трка сезонава се вози на 20 мај кога на програмата е трката за големата награда на Франција.

  Поз Возач Време Поени
  1

  M. Márquez

  Honda·#93
  0:41:39.678 25
  2

  J. Zarco

  Yamaha·#5
  +5.241s 20
  3

  A. Iannone

  Suzuki·#29
  +8.214s 16
  4

  D. Petrucci

  Ducati·#9
  +8.617s 13
  5

  V. Rossi

  Yamaha·#46
  +8.743s 11
  6

  J. Miller

  Ducati·#43
  +9.768s 10
  7

  M. Viñales

  Yamaha·#25
  +13.543s 9
  8

  Á. Bautista

  Ducati·#19
  +14.076s 8
  9

  F. Morbidelli

  Honda·#21
  +16.822s 7
  10

  M. Kallio

  KTM·#36
  +19.405s 6
  11

  P. Espargaró

  KTM·#44
  +21.149s 5
  12

  T. Nakagami

  Honda·#30
  +21.174s 4
  13

  B. Smith

  KTM·#38
  +21.765s 3
  14

  T. Rabat

  Ducati·#53
  +22.103s 2
  15

  S. Redding

  Aprilia·#45
  +36.755s 1
  16

  H. Syahrin

  Yamaha·#55
  +41.861s 0
  17

  X. Siméon

  Ducati·#10
  +49.241s 0
  18

  K. Abraham

  Ducati·#17
  +1 Lap 0

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...