More
  HomeАуто МиксИнтересноНа продажба 148 примероци од Citroen CX

  На продажба 148 примероци од Citroen CX

  Објавено на

  Импресивна збирка од 148 примероци на Citroen CX е објавена на продажба во Холандија.Во зависност од изведбата, сочуваноста и поминатите километри, огласената цена се движи од 500 до 8.000 евра, а само за илустрација, во 2015 година Citroen CX во сопственост на Ерик Хонекер (поранешен генерален секретар на осцијалистичката партија на Источна Германија) беше продаден за 98.360 евра.

  1976 Citroën CX 2400 Prestige

  Инаку овој автомобил се произведувал во периодот од 1974 до 1991 година и тоа во Франција, Чиле и Шпанија, а најзаслужни за неговиот изглед се Роберт Опрон и Џеф Метју.

  Продажбата ќе се одвива до 13 мај, а повеќе информации за продажбата на автомобилите кои го носат епитетот “Последен оригинален Citroen автомобил” можете да прочитате ТУКА.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...