More
  HomeВестиИндустријаTesla со загуба во првиот квартал годинава

  Tesla со загуба во првиот квартал годинава

  Објавено на

  Американската автомобилска компанија Tesla забележа рекордна загуба во висина од 710 милиони американски долари во првиот квартал годинава. Како што пренесоа американските медиуми загубата изнесува 3.35 долари по акција што е помалку од 0.23 долари колку што претходно аналитичарите предвидуваа дека ќе изнесува.

  Како најголема причина за оваа загуба е инвестицијата што Tesla ја прави за производство на моделот 3 со што компанијата бележи рекордна загуба пет квартали по ред.

  “Компанијата Tesla забележа значаен напредок во зголемувањето на производството на моделот 3 во другата половина на првиот квартал годинава” стоеше во писмото испратено од компаниајта до акционерите. Од компанијата соопштија и дека во април биле произведени 2.270 возила неделно што е под планираното производство од 5.000 автомобили неделно.

  Со зголемување на неделното производство на 5.000 автомобили и намалување на трошоците на околу 3 милијарди долари, од Tesla се надеваат дека конечно ќе успеат да излезат од зоната на загуба.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...