More
  HomeUncategorizedОд 24 јуни жените во Саудиска Арабија ќе може да возат автомобил

  Од 24 јуни жените во Саудиска Арабија ќе може да возат автомобил

  Објавено на

  На жените во Саудиска Арабија ќе им биде дозволено да полагаат за возачка и возат автомобил. Ваквата одлука ја потврди директорот за секторот за сообраќај на Саудиска Арабија Мохамед Ал-Басами. “Исполнети се сите услови жените во ова кралство да може да возат” изјави меѓудругото во официјалното соопштение.

  Ал-Басими додаде дека во наредниот период во поголемите градови на Саудиска Арабија ќе бидат отворени специјални школи за добивање на возачки дозволи.

  Инаку претходно Саудиска Арабија дозволи и жените да присуствуваат на фудбалски натпревари, но само во делови од стадионот специјално наменети за нив.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...