More
  HomeВестиИндустријаToyota со рекордно ниво на профит

  Toyota со рекордно ниво на профит

  Објавено на

  Како што пренесуват светските медиуми, кварталните приходи на јапонскиот производител на автомобили Тојота се зголемиле за 21 отсто, како резултат на намалувањето на трошоците и растот на  продажбата во одредени пазари .

  Профитот на Тојота во периодот јануари-март достигнал  480.8 милијарди јени (4,4 милијарди долари), што е повеќе во споредба со 398 милијарди јени од истиот период минатата година, објави АП.

  Приходите од кварталната продажба се зголемиле на 7,580 милијарди јени (69 милијарди долари).

  Во изминатата фискална година, завршена во март оваа година, Тојота постигнала рекорден профит од 2.490 милијарди јени ($ 23 милијарди долари), што е за 36 отсто повеќе во однос на претходната фискална година. Во исто време, приходите се зголемиле за шест отсто на 268 милијарди долари.

  Во изминатата фискална година, Тојота продала 10,44 милиони автомобили ширум светот, во споредба со 10,25 од претходната фискална година.

  Во тековната фискална година, која завршува во март 2019 година, Тојота очекува продажба од 10,5 милиони возила.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...