More
  HomeВестиНовитетиДва новитети на Alfa Romeo доаѓаат следниот месец?

  Два новитети на Alfa Romeo доаѓаат следниот месец?

  Објавено на

  Се чини дека Маркијоне ќе се пензионира со стил. Откако последните 5-6 години на лидерската позиција во FCA ги посвети на враќање на славата на Alfa Romeo, Маркијоне во рамките на неговото пензионирање и претставувањето на новиот стратешки план на FCA во Балоко, Италија, премиерно ќе претстави два модели.

  Првиот од двата модели се шпекулира дека ќе биде купе изведбата на Giulia која би требало да го оживее легендарниот GTV модел. Овој модел би ги користело истите мотори како и Giulia вклучувајќи го тука и V6 моторот со 510 КС наменет за Quadrifoglio верзијата. Со овој модел, Alfa Romeo по подолга пауза ќе им парира на германската тројка претставена преку купе изведбите на Audi A5, BMW серија 4 и Mercedes C класа.

  Покрај овој модел, се шпекулира дека на настанот во Балоко ќе биде претставен и новиот SUV кој ќе биде поголем од Stelvio и со тоа ќе го заземе местото над овој прв алфин SUV модел. Овој SUV кој ќе биде со називот Castello ќе ги дели истите мотори како и Stelvio, а достапен ќе биде и во хибридна верзија.

  И двата модели во продажба би требало да се појават во текот на следната година, а на премиерата се очекуваат повеќе технички информации.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...