More
  HomeСпортКлубОстанати спортовиЗа прв пат во историјата релито Дакар само во една држава

  За прв пат во историјата релито Дакар само во една држава

  Објавено на

  Најпопуларното рели Дакар следната година ќе се вози само во една држава и тоа Перу. Иако пред неколку недели се појави информација дека релито Дакар следната година ќе се вози во 4-5 земји од Јужна Америка (Аргентина, Перу, Чиле, Еквадор, Боливија и Парагвај) сепак на крај не се успеа да се постигне краен договор.

  “Релито ќе се одржи од 6. до 17. јануари 2019 година во перу. На распоред ќе бидат десет етапи, а стартот и целта ќе бидат во Лима” изјави директорот на релито Етин Лавињ.

  Ова е за прв пат во историјата релито Дакар да се вози само во една држава, а незаинтересираноста на јужноамериканските држави може да придонесе релито повторно да се врати во Африка каде интерес за организација покажуваат Ангола, Намибија и Алжир.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...