More
  HomeСпортКлубMotoGPДовициозо го продолжи договорот со Ducati

  Довициозо го продолжи договорот со Ducati

  Објавено на

  По продолжувањето на договорите на Алекс Ринс со Suzuki и Алеш Еспаргаро со Aprilia и италијанецот Андреа Довициозо се одлучи да го продолжи договорот со Ducati. 32 годишниот италијанец кој минатата година заврши на втората позиција го продолжи договорот за уште две сезони односно за италијанскиот тим ќе вози и во сезоните 2019 и 2020.

  Довициозо во Ducati стигна во 2013 година и од тогаш има победено осум пати што го прави најуспешен возач во италијанскиот тим по Кејси Стонер. Минатата година победи на шест трки па оттука новиот договор воопшто не е за изненадување. Единствен проблем во преговорите како што пренесуваат италијанските медиуми била платата која во моментов е значително помала во однос на другиот возач на Ducati, Хорхе Лоренцо.

  Интерес за популарниот Дови имаше и од Suzuki и Honda, но на крајот италијанецот ги надмина сите недоразбирања со Ducati и се одлучи да ја продолжи својата верност на уште две години.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...