More
  HomeСпортКлубF1F1: Пол позицијата резервирана за Хамилтон

  F1: Пол позицијата резервирана за Хамилтон

  Објавено на

  Возачот Луис Хамилтон со својот Мерцедес се избори за пол позицијата во недела, во големата трка за Големата награда на Велика Британија. Оваа пол позиција е јубилејна за тимот на Мерцедес (50-та), додека за Хамилтон е 6-та во Велика Британија.

  На квалификациите во Силверстон имаше интересна битка помеѓу големите ривали Хамилтон и Фетел, но сепак како победник од оваа битка излезе Хамилтон кој беше побрз за 44 илјадити дел од секундата во однос на Фетел.

  Како трет во недела ќе започне другиот возач на Ферари, Кими Раиконен. Валтери Ботас ја има четвртата позииција, а Макс Ферстапен ќе започне петти во својот Ред Бул. Останатите четири квалификатори во топ 10 се: Даниел Рикардо, Кевин Магнусен, Роман Гросан, Чарл Леклер и Естебан Окон.

  Трката во Силверстоун ќе се одржи во недела со почеток во 15:10.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...