More
  HomeВестиИндустријаMercedes во првата половина од оваа година со продажба како никогаш до...

  Mercedes во првата половина од оваа година со продажба како никогаш до сега

  Објавено на

  Mercedes-Benz во првата половина од годината продаде повеќе возила од кога и да е. Од почетокот на годината до потрошувачите ширум светот беа доставени 1.188.832 автомобили што е навистина одлична бројка.

  Во првите шест месеци Mercedes-Benz беше премиум бренд број 1 во Германија (успеа да го симне од тронот BMW), Франција, Русија, Швајцарија, Португалија, Јужна Кореја, Австралија, САД и Канада. Кина продолжува да профилира како најголем поединечен пазар со повеќе од 340.000 продадени возила од почетокот на годината (што е пораст за + 16.2%).

  Ова е, исто така, најдобрата полугодишна продажба на сите времиња за сите верзии на E класата. И покрај ограниченото производство поради пожар кај еден од добавувачите за теренските возила за Мерцедес, нивниот SUV модел, исто така, постигна нов рекорд за продажба во првата половина од годината: вкупно 422.645 примероци од GLA, GLC, GLC Coupe, GLE, GLE Coupé, GLS и G-класа се испорачани до потрошувачите во светот (раст од 9,8%).

  Најголемата заслуга за овој раст, се препишува на бестселерот меѓу SUV моделите а тоа е – GLC класата.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...