More
  HomeЛајфКлубЗабаваТоп 10 филмови на сите времиња

  Топ 10 филмови на сите времиња

  Објавено на

  Филмовите на оваа листа се рангирани според нивниот успех (награди и номинации), како и нивната популарност.

  1. Image of The GodfatherКум (1972)
   9.2 / 10 – Оценка
   Режија: Френсис Форд Копола
   Ѕвезди: Марлон Брандо, Ал Пачино, Џејмс Кан, Дајан Китон
   “Оскари: 3
   Номинации за Оскар: 11
   Златен глобус: 6
   Златен глобус номинации: 8 “.
  2. Image of The Shawshank RedemptionНа Shawshank Redemption (1994)
   9.3 / 10 – Оценка
   Режија: Френк Дарабонт
   Ѕвезди: Тим Робинс, Морган Фримен, Боб Гунтон, Вилијам Садлер
   “Оскари: 0
   Номинации за Оскар: 7
   Златен глобус: 0
   Златен глобус номинации: 2 “
  3. Image of Schindler's ListШиндлеровата листа (1993)
   8.9 / 10 – Оценка
   Режија: Стивен Спилберг
   Ѕвезди: Лиам Нисон, Ралф Фајнс, Бен Кингсли, Каролина Гудал
   “Оскари: 7
   Номинации за Оскар: 12
   Златен глобус: 3
   Златен глобус номинации: 6 “
  4. Image of Raging BullRaging Bull (1980)
   8.3 / 10 – Оценка
   Режија: Мартин Скорсезе
   Ѕвезди: Роберт Де Ниро, Кети Мориарти, Џо Пеши, Френк Винсент
   “Оскари: 2
   Номинации за Оскар: 8
   Златен глобус: 1
   Златен глобус номинации: 7 “
  5. Image of CasablancaКазабланка (1942)
   8.6 / 10 – Оценка
   Режира: Мајкл Куртиз
   Ѕвезди: Хемфри Богарт, Ингрид Бергман, Пол Хајнрид, Клод Раинс
   “Оскари: 3
   Номинации за Оскар: 8
   Златен глобус: /
   Златен глобус номинации: /
  6. Image of One Flew Over the Cuckoo's NestЛет над кукавичјото гнездо (1975)
   8.7 / 10 – Оценка
   Режија: Милош Форман
   Ѕвезди: Џек Николсон, Луиз Флечер, Мајкл Бериман, Петар Броко
   Оскари: 5
   Номинации за Оскар: 9
   Златен глобус: 6
   Златен глобус номинации: 6 “
  7. Image of Gone with the WindОдвеано со виорот (1939)
   8.2 / 10 – Оценка
   Режија: Виктор Флеминг
   Ѕвезди: Кларк Гејбл, Вивиен Ли, Томас Мичел, Барбара О’Нил
   Оскари: 8
   Номинации за Оскар: 13
   Златен глобус: /
   Златен глобус номинации: /
  8. Image of Citizen KaneГраѓанинот Кејн (1941)
   8.4 / 10 – Оценка
   Режија: Орсон Велс
   Ѕвезди: Орсон Велс, Џозеф Котен, Дороти Комингор, Агнес Морхед
   “Оскари: 1
   Номинации за Оскар: 9
   Златен глобус: /
   Златен глобус номинации: /
  9. Image of The Wizard of OzВолшебникот од Оз (1939)
   8.1 / 10 – Оценка
   Режија: Виктор Флеминг
   Ѕвезди: Џуди Гарланд, Френк Морган, Реј Болгер, Берт Лар
   Оскари: 2
   Номинации за Оскар: 6
   Златен глобус: /
   Златен глобус номинации: /
  10. Image of Lawrence of ArabiaЛоренс од Арабија (1962)
   8.4 / 10 – Оценка
   Режија: Дејвид Лин
   Ѕвезди: Питер О’Тул, Алек Гинис, Ентони Квин, Џек Хокинс
   “Оскари: 7
   Номинации за Оскар: 10
   Златен глобус: 4
   Златен глобус номинации: 7

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...