More
  HomeКамиониКамАЗ претстави нов тркачки камион

  КамАЗ претстави нов тркачки камион

  Објавено на

  Рускиот производител на камиони КамАЗ го претстави најновиот камион-тркач наменет за истоимениот руски тркачки тим. Премиерата се одржа во Небрежније Челни каде што се наоѓа и седиштето на оваа руска компанија, а на настанот присуствуваа високи претставници на Република Татарстан како и директорот на компанијата Сергеј Чемезову.

  Осмата генерација на овој камион нема многу разлики во однос на своите претходници, а новитет се неколкуте екстериерни измени и благиот рестајлинг на предната маска. Моќниот карактер на овој камион го креира моќниот шестоцилиндричен турбодизел мотор.

  Инаку КамАз има богата тркачка историја која датира уште од 1988 година кога за прв пат се најде на тркачките стази. Својата слава ја доживеа на рели шампионатот Дакар каде со децении заслужено се наоѓа на врвот.

  ИЗВОР: Russia Beyond

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...