More
  HomeАуто МиксИнтересноОва се сите дизелски ознаки по производител

  Ова се сите дизелски ознаки по производител

  Објавено на

  Дали некогаш сте се запрашале што значат додавките CDTI, Blue HDi, d, dCi…? Сите овие додавки кои се наоѓаат покрај името т.е. моделот на автомобилите всушност го изразуваат горивото односно видот на мотор што автомобилот го користи.

  Речиси сите производители да имаат свои ознаки со кои се означуваат дизел возилата. Во продолжение ви ги претставуваме токму сите дизелски ознаки по производител.

  CD (Mazda)

  CDTI (Opel)

  CRD (Chrysler, Jeep)

  CRDi (Hyundai, Kia)

  i-CTDI (Honda)

  BlueHDi (Citroën, Peugeot)

  (BMW)

  (Mercedes-Benz), donedavno CDI

  D (Jaguar, Volvo)

  dCi (Renault, Nissan, Dacia)

  DDiD (Suzuki)

  DiD (Mitsubishi)

  D2 … D5 (Volvo)

  D-4D (Toyota)

  JTD (Alfa Romeo, Lancia)

  Multijet (Fiat, donedavno kao skraćenica MJT)

  TDI (Audi, Volkswagen, Seat, Škoda)

  TDCi (Ford)

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...