More
  HomeВестиЗапочна кампањата "Не летај, летувај"

  Започна кампањата “Не летај, летувај”

  Објавено на

  Министерството за Внатрешни работи на РМ заедно со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) започнаа нова кампања под мотото “Летувај, не летај” а целта на истата е поголема безбедност и намалување на жртвите во сообраќајот за време на летните одмори.

  Најголем поттик за отпочнувањето на оваа кампања е тоа што минатата година во јули и август се случиле 39 сообраќајни незгоди со жртви во кои загинале вкупно 47 лица, а во 826 сообраќајни незгоди со потешки последици, повредени биле вкупно 1333 лица.

  „Сите заедно мора да придонесеме за ред во сообраќајот , да се почитуваат сообраќајните правила и со тоа да придонесеме за намалување на бројот на сообраќајни несреќи и намалување на бројот на жртви“, рече министерот Спасовски во изјавата за медиумите на граничниот премин Табановце од каде почна оваа кампања.

  Едукативно-информативните материјали изготвени на македонски и англиски јазик во наредниот период ќе бидат доставувани на граничните премини во земјава, а исто така ќе бидат организирани обилни пунктови за делење на едукативни материјали долж коридорите 8 и 10, а ќе бидат организирани едукативни акции и по угостителски објекти и многу други активности во насока на подигање на свеста за побезбеден сообраќај.

  ИЗВОР: Министерство за внатрешни работи на РМ/www.mvr.gov.mk

  БОНУС ВИДЕО: Компилација на сообраќајни несреќи

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...