More
  HomeВестиТргнаа на летување, а летнаа во провалија...

  Тргнаа на летување, а летнаа во провалија…

  Објавено на

  „Тргнаа на летување, а летнаа во провалија… Иван (24) и Ана (19) го загубија животот сообраќајна незгода…“. Ова е пораката која осамна покрај наводно истумбаниот автомобил поставен на влезот на градскиот парк во Скопје.

  Ова секако е дел од кампањата која пред неколку дена ја започнаа Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) и Министерството за Внатрешни работи на РМ (МВР), а целта на истата е поголема безбедност и намалување на жртвите во сообраќајот за време на летните одмори.

  Во градскиот парк овие две институции заедно со Америт и Градот Скопје го поставија автомобилот со цел да ги предупредат посетителите за можните последици доколку не се вози согласно пропишаната брзина и непочитувајќи ја патната сигнализација.

  Според статистиката на МВР, вкупно 155 лица го загубиле животот во сообраќајни незгоди во 2017 година. Во нив, голем број се млади лица на возраст од 15 до 40 години, односно таа бројка изнесува 66 загубени млади животи. Минатата година, речиси секојдневно се случувале сообраќајни незгоди со фатални последици (4020), а најголемиот дел од нив (438) се случиле во месец јули. Статистиката говори дека и оваа година повеќе од 65 лица загинале на патиштата во Македонија.

  Од РСБСП уште еднаш апелираат до сите учесници во сообраќајот да возат внимателно, да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и внимателно да се вклучуваат во сообраќајот.

  ИЗВОР: РСБСП

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...