More
  HomeВестиИндустријаВо првата половина од годината увезени 18.082 возила

  Во првата половина од годината увезени 18.082 возила

  Објавено на

  Вкупно 18.082 половни возила се увезени во првата половина од година. Ова го покажуваат официјалните податоци објавени од страна на Царинската Управа на РМ.

  Според податоците, во периодот јануари-јуни годинава увезени се вкупно 16.385 патнички автомобили од кои 3.030 нови и 13.355 половни автомобили. Со ова продолжува трендот на увоз на половни автомобили, а најголем дел од нив се увезени од Германија и Бугарија.

  Продавачите на половни возила велат дека трендот на продажба на половни автомобили и понатаму продолжува. Додека едните како причина за тоа ја наведуваат економската положба на населението, другите пак сметаат дека тоа се должи и на квалитетот на понудата што како продавачи ја обезбедуваат на своите купувачи.

  “Ние бележиме континуирано зголемување на увозот на млади половни автомобили. Тоа се должи на зголемената продажба која пак е резултат на нашата посветеност во обезбедувањето на богата понуда на половни автомобили со проверен квалитет” изјавија од Оlympia Мotors Оutlet. Од таму додаваат и дека поволните услови за финансирање како и дополнителната гаранција која ја нудат се исто така главен виновник за зголемената побарувачка на половни возила.

  Во вкупната бројка од 18.082 половни возила, со 1.596 учествуваат и товарните моторни воизила од кои само 385 се нови додека увезени се и 98 употребувани и само 3 нови автобуси и минибуси.

  Според вака презентираните податоци, во првата половина од 2018 година според увозот на половни автомобили е забележан пораст од 3.882 возила во однос на 2017 година.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...