More
  HomeВоздухопловствоНајчудниот авион полета кон облаците

  Најчудниот авион полета кон облаците

  Објавено на

  Airbus BelugaXL го имаше своето деби пред повеќе од 10.000 луѓе во близина на седиштето на компанијата во Франција, Тулуз. Авионот полета од аеродромот во 14 часот и 24 минути по локално време летајќи 4 часа и 11 минути пред да се врати на копно. Она по што се разликува овој авион од останатите е неговиот изглед, односно предниот дел е изработен да наликува на кит.

  Авионот е особено корисен за компанијата да пренесува големи авионски делови од своите производствени капацитети до просториите за склопување.

  Во продолжение погледнете како изгледаше летот на овој авион:

   

   

   

   

   

   

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...