More
  HomeВестиПочина Маркијоне, човекот кој го спаси Fiat

  Почина Маркијоне, човекот кој го спаси Fiat

  Објавено на

  На 66 годишна возраст во болница во Цирих почиња Серџо Маркијоне, до саботата прв човек на FCA и Ferrari.

  Маркијоне ќе остане запаметен како човекот кој го спаси Fiat од банкрот по кризата која започна кон крајот на 90те, а кулминираше на почетокот на новиот милениум. Маркијоне се приклучи на Fiat во 2004 година непосредно по смртта на Џани Ањели. Веднаш по доаѓањето успеа да го реструктуира Fiat и со моделот 500 да ја врати оваа компанија на старите патеки.

  Истовремено ја обавуваше функцијата прв човек на Ferrari под чија палка овој спортски италијански бренд успеа неколку години по ред да остварува рекордна продажба. Маркијоне, поради образованието и кариерата во САД и Канада одигра клучна улога во спојувањето на Fiat и Chrysler по што продолжи на функцијата на новата компанија FCA. Токму во овој период тој направи неколку крупни одлуки во враќањето на Fiat, Ferrari и Alfa Romeo на пазарот во САД и повторното заживување на Jeep и Chrysler.

  Запаметен ќе остане по оптимистичките сценарија за Alfa Romeo како и  повлекувањето на Lancia од европските пазари и продажба на овие автомобили само во Италија.

  Во саботата Маркијоне беше разрешен од сите функции во FCA со образложение дека поради компликации во операцијата на левото рамо не е во можност да продолжи да ги извршува вообичаените функции во FCA.

  Сочувство до семејството на Маркијоне до сега изразија премиерот на Италија, Џузепе Конте, министерот Матео Салвини, поранешните премиери Силвио Берлускони, Матео Ренци и Паоло Џентилони, а сочувство дојде и од McLaren, Torro Rosso, Juventus, Себастијан Фетел и многу други познати личности од светот на автомобилизмот и мотоспортот.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...