More
  HomeВестиПолицијата му ги одзема табличките зошто пишуваше "Е** ПСД"

  Полицијата му ги одзема табличките зошто пишуваше “Е** ПСД”

  Објавено на

  Полицијата во Романија одзема шведски регистарски таблички со ознаки “MUIE PSD”. Причината за ваквиот потег на полицијата е тоа што оваа ознака преведена на романски значи “Е** ПСД” при што ПСД е кратенката на владеачката Социодемократска партија на Романија.

  Возилото чиј таблички беа запленети е сопственост на романец кој живее во Шведска. Тој вешто ја искористил можноста за персонализација на табличките во Шведска за да одбере комбинација на букви со која се наведува владеачката партија во Романија.

  На интернет, особено социјалните медиуми се појавија бројни коментари со кои се осудува ваквата постапка на полицијата, а портпаролот на Агенцијата за Транспорт на Шведска, Ева Исаксен изјави за романските медиуми дека тие таблички се сосема легални во Шведска и останатите земји од ЕУ.

  Сепак, откако беше информирана за тоа што всушност значи преводот, оваа Агенција донесе одлука истите тие таблички да ги суспендира и во Шведска.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...