More
  HomeАуто МиксИнтересноПоловен автомобил се продава за речиси 9 милиони евра

  Половен автомобил се продава за речиси 9 милиони евра

  Објавено на

  Потребен ќе ви биде буџет од 9 милиони евра доколку сакате да го купите најскапиот половен (не олдтајмер) автомобил.

  Имено, на еден руски сајт за продажба се појави оглас со кој се продава Koenigsegg Agera RS, произведена 2006 година и тоа по цена од 8.555.555 евра. Во огласот се наведува дека овој модел го има бројот 2 на шасијата што значи дека е втор произведен автомобил од овој модел. При тоа, располага со петлитарски twin-turbo V8 агрегат и до сега има поминато само 878 километри.

  Од овој модел се произведени само 25 примероци, а располага со 1.160 КС и постигнува максимална брзина од 457.94 км/ч. При тоа до 400 забрзува за 33.29 секунди.

  Доколку планирате да го купите тогаш почнете веднаш со одвојување на парите иако интересот за овој автомобил, токму поради цената и не е многу голем.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...