More
  HomeВестиНовитетиИспорачан првиот McLaren Senna

  Испорачан првиот McLaren Senna

  Објавено на

  И официјално од фабриката на McLaren во Вокинг беше испорачан првиот примерок на McLaren Senna суперавтомобилот.

  Како што соопштија од производителот, првиот автомобил со шасија број “001” е испорачан на бизнисменот Дејвид Кајт на кого клучевите од автомобилот му ги врачи извршниот директор на McLaren, Мајк Фливит во рамките на церемонијата која се одржа на технолошкиот центарна McLaren во Англија.

  “Да ги доделиш клучевите на првиот купувач на Senna за мене навистина претставува голема чест” изјави Мајк Фливит по церемонијата. Своето задоволство не го криеше ниту Дејвид Кајт кој откри дека е долгогодишен вљубеник во McLaren. Тој веднаш се упати на стазата Пол Рикар во Франција каде ќе ужива во брзото и адреналинско возење.

  Супер автомобилот располага со 4.0 литарски V8 агрегат кој продуцира 789 КС, а до 100ка забрзува за само 2.7 секунди што го вбројува овој автомобил како еден од најмоќните автомобили во моментов.

  Овој модел кој го носи името на славниот Аиртон Сена, за прв пат беше претставен во декември минатата година, а саемската премиера ја имаше на овогодинешниот саем во Женева. Производителот McLaren уште тогаш потврди дека ќе бидат произведени само 500 примероци, а почетната цена започнува од 750 илјади фунти.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...