More
  HomeГаражаКраш ТестНовиот Focus со сигурни пет ѕвезди на краш тестот (ВИДЕО)

  Новиот Focus со сигурни пет ѕвезди на краш тестот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Сосема очекувано, Ford Focus доби пет ѕвезди на Еуро НКАП тестот. На тестот кој се спроведе во рамките на Euro NCAP тестот новиот Focus со 1.0 мотор со тежина од 1.312 kg во сите четири параметри оствари одлични перформанси.

  Со скор од 85% во однос на безбедноста на возачот односно возрасните овој модел е е третиот најбезбеден во однос на овој параметар по новата Fiesta и Galaxy.

  Во однос на безбедноста на децата Ford Focus има скор од 87%, што на пример е подобар резултат во однос на BMW X3. 72% има остварено скор во однос на безбедноста на пешаците и 75% изнесува безбедносната асистенција односно безбедноста на околината што се навистина одлични резултати.

  Со овој скор новиот Focus важи за еден од најбезбедните Ford автомобили.

   

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...