More
  HomeСпортКлубF1Рикиардо од следната сезона се приклучува на Renault

  Рикиардо од следната сезона се приклучува на Renault

  Објавено на

  Неочекувана разврска на настаните, Даниел Рикиардо од следната сезона ќе вози за Renault. Оваа информација ја потврдија сите инволвирани страни, Renault, Red Bull Racing и самиот Рикиардо.

  “Renault одлучи да се врати во борбата за титулата во Формула 1. Ангажирањето на Даниел Рикиардо е единствена можност Renault да ја исполни таа цел” изјави Жером Стол, претседателот на Renault Sport Racing.

  Своето задоволство од трансферот не го криеше ниту самиот Рикиардо кој изјави дека ова е најверојатно една од најтешките одлуки во неговата кариера. “Се надевам дека ќе можам да им помогнам во нивната борба” меѓудруго изјави 29 годишниот австралиец.

  Инаку Рикиардо веќе пет години вози за австрискиот тим, а најдобар пласман забележа во 2016 година кога по 21 трка со 256 поени заврши на третата позиција, истата онаа позиција на која заврши и две години претходно кога освои 238 поени и три победи.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...