More
  HomeВестиНовитетиТрета година по ред! Ова е најпродаваниот спортски автомобил

  Трета година по ред! Ова е најпродаваниот спортски автомобил

  Објавено на

  Глобалната побарувачка за новиот Форд Мустанг 2018 година значеше најпродаван спортски автомобил во светот веќе трета година по ред. Глобалните регистрации на овој автомобил во 2017 година бројат 125 809 возила. Од речиси 126.000 регистрирани возила ширум светот, Форд известува дека 81.866 од нив се регистрирани во САД, каде што се произведува автомобилот, а преостанатите една третина се наоѓаат на други пазари. Водечките пет европски пазари за продажба на Мустанг во 2017 година се Германија, Велика Британија, Франција, Белгија и Шведска.

  Побарувачката останува особено силна во Кина, каде што Мустанг беше нај продаван спортски автомобил минатата година со 7.125 регистри. Од почетокот на глобалната понуда во 2015 до декември 2017 година, најпосакуваниот избор е Mustang GT со 5.0-литарскиот V8 мотор.

  Напредните мотори вклучуваат 5.0-литарск V8 агрегат на Ford со 450 КС и 10-брзински автоматски менувач, забрзување 0-100 km / h за 4.3 секунди и 12.1 l / 100 km потрошувачка.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...