More
  HomeВестиОва е првиот електричен автомобил на Porsche

  Ова е првиот електричен автомобил на Porsche

  Објавено на

  Порше го покажа електричниот автомобил со име Тајкан. Револуционерниот дизајн че биде лансиран во 2019 година.

  Според зборовите на извршниот директор на компанијата Оливер Блум, новото име значи “животен млад коњ”. Името е поврзано со коњот во средината на амблемот на Порше.

  Најмоќната верзија на овој автомобил ќе биде 600 КС и ќе може да забрза до 100 км / ч за 3,5 секунди. Порше ветува 500 километри со само едно полнење. Основниот модел ќе започне со цена приближно 85.000 долари, но ќе биде околу 400 КС.

  Порше, исто така, постави специјална фабрика за електрични автомобили во кампусот во Штутгарт, каде ќе се произведуваат 20.000 автомобили годишно, а се очекува до 2025 година 80% од автомобилите на оваа компанија да бидат електрични.

  Image result for first electric car porscheRelated image

  Image result for first electric car porsche

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...