More
  HomeВестиМерцедес со стил ќе ја претстави втората генерација на G-Class

  Мерцедес со стил ќе ја претстави втората генерација на G-Class

  Објавено на

  Mercedes G-Class изгради карактер со годините, а денес е една од оние машини кои излегле од власта и станаа легенди. По серијата помали надградби од нејзиното деби во 1979 година, веќе е време за втората генерација на оваа икона. Таа ќе биде претставена на 14 јануари за време на шоуто во Детроит, и Мерцедес прави сé што е можно да биде спектакуларно.

  За таа цел, германците подготвуваат импресивна инсталација на синтетичка смола и Г-класа од 1979 година. Огромна коцка во боја е поставена на влезот на “Cobo Hall”. Блокот од 44,4 тони синтетичка смола е направен за 90 дена, и е вграден 280 GE во “динамична позиција”. Коцката има димензии од 5,50 до 2,55 метри и нејзината висина е нешто над 3 метри. Идејата на компанијата е да покажат дека некои автомобили како G-Class се толку големи, што ги пречекориле границите на епохата и остануваат во вечноста.

  Новата G-класа ќе ги има “гените” на старата и ветува дека ќе биде слична на претходната, секако со најновата модерна технологија.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...