More
  HomeАвто КлубовиПогледнете која компанија има најголем профит од продаден автомобил, а која најмал

  Погледнете која компанија има најголем профит од продаден автомобил, а која најмал

  Објавено на

  Во последниве години, повеќето производители на автомобили се трудат да ги подобрат своите перформанси за поголема профитабилност. На пример Нисан, го намали своето производство од 20 отсто во Северна Америка, додека Форд планира големи промени за своите пазари во Европа и Јужна Америка.

  Сепак брендот Ферари е со најголема добивка од продажба на автомобили во оваа индустрија за првите 6 месеци од 2018 година. Италијанскиот конструктор на суперколи има бруто печaлба од 69 илјади евра од било кој сосема нов автомобил

  Гледајќи го германскиот автомобилски пазар, Порше е двојно повеќе профитабилен  од неговите главни конкуренти – Мерцедес-Бенц, БМВ и Ауди. Компанијата со седиште во Штутгарт ужива бруто профит од 17.000 евра по автомобил, во споредба со околу 9.000 евра за другите три брендови.

  Истражувањето, исто така, покажува дека за секој нов автомобил, италијанската компанија Масерати заработува 5.000 евра.

  Од другата страна на табелата е Јагуар, кој носи само 800 евра по автомобил.

  Иако некои производители ги продаваат своите автомобили по цени што не ги сакаме и мислиме, не секогаш значи дека тие прават голем профит. Еден пример е Бентли, кој моментално генерира загуба од 17.000 евра за секој продаден автомобил. Според портпаролот на компанијата, причината за ова е големата инвестиција која моментално ја прават британците во технологијата за електрични автомобили. Ситуацијата е слична на Тесла. Американскиот конструктор по кој “полудеа” сите во САД, ги победи по продажба сите конкуренти во САД, но продолжува да продава автомобили на загуба. Особено – загуба од 11 илјади евра по автомобил.

  Во истражувањето не се вклучени Ролс Ројс и Ламборгини чии финансиски извештаи не се објавуваат јавно.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...