More
  HomeВестиСе сруши огромен мост во Италија, има жртви

  Се сруши огромен мост во Италија, има жртви

  Објавено на

  Голема несреќа се случи денеска во Италија. Огромен мост кој поминува низ Џенова се сруши откако како што велат сведоци мостот бил погоден од гром додека во градот имало невреме.

  Дел 200 метри долгиот мост кој обезбедува брз проток на возилата низ северозападниот италијански град се срушил околу 11:30 минути по локално време кога во градот владеело вистинско невреме. Очевидците тврдат дека рушењето траело само неколку секунди, а возилата од 90 метри висина паѓале под мостот и во реката Торенте Полчевела при што загинале над 37 лица, најголем дел патници во возилата.

  Италијанските медиуми пренесуваат дека оваа бројка се очекува да биде поголема бидејќи се уште трае операцијата за спасување.

  genoa italy bridge collapse

  Ова е втора голема несреќа во Италија за неколку дена. Минатата недела на автопат во близина на Болоња загинаа над 40 лица откако при судир експлодираше цистерна со запалива течност.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...