More
  HomeВестиИндустријаВо Швајцарија забранети неколку модели на автомобили

  Во Швајцарија забранети неколку модели на автомобили

  Објавено на

  Властите во Швајцарија објавија дека повеќе нема да дозволуваат регистрирање на одредени дизелски модели на Mercedes и Porsche поради превисоки издувни нивоа на штетни гасови.

  Со оваа забрана опфатени се SUV моделите на Cayenne и Macan како и Mercedes Vito, а швајцарската агенција за патишта соопшти дека овие автомобили премногу ја загадуваат животната средина, многу повеќе од она што производителите официјално го навеле во документацијата.

  Забраната стапува на сила од утре, а се однесува на моделот Vito со 1.6 литарски дизел агрегат, Cayenne опремен со 4.2 литарски V8 мотор како и Macan опремен со 3.0 литарски V6 дизелски агрегат. Сите овие модели од утре нема да може да се регистрираат. Сепак и понатаму и Porsche и Mercedes ќе ги продаваат наведените модели, но со останатите мотори во понудата, што значи дека во целост нема да бидат забранети овие модели.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...