More
  HomeВестиЕрдоган забрани американските автомобили да се продаваат во Турција

  Ердоган забрани американските автомобили да се продаваат во Турција

  Објавено на

  Уште една трговска војна започна на штета на автомобилската индустрија. По американско-кинеската економска војна која резултираше со зголемени царини за увозот на автомобили, на повидок е нова трговска војна.

  Како што соопштуваат турските медиуми, затегнатите американско-турски односи се префрлија на полето на економијата, каде Ердоган веќе јавно потврди дека ќе ја зголеми царината за електронските уреди од САД. Сега потпретседателот на Турција, Фуат Октај објави дека Анкара се одлучила за дополнителни мерки врз основа на реципроцитет со кои се зголемува царината за увоз на автомобили произведени во САД.

  Царината за увоз на американски автомобили сега е зголемена за неверојатни 120% кои се додадени на претходно зголеменетата царина. Со овие увозни трошоци, американските автомобили стануваат неконкурентни, а како што пренесуваат турските медиуми, се поизвесно е дека дилерите во земјите ќе прекинат со продажба на овие автомобили.

  Претходно САД ја зголеми царината на увоз на челик и алуминум од Турција, додека Турција значајно ја зголеми царината на увоз на алкохол, електроника, тутун и други производи за конзумација.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...