More
  HomeВестиИндустријаToyota повлекува два модели од понудата

  Toyota повлекува два модели од понудата

  Објавено на

  Јапонскиот производител Toyota објави дека од својата понуда ги повлекува моделите Verso и Avensis.

  Првиот модел иако повлечен од најголемиот дел од пазарите во Европа, сега и официјално Toyota објави дека нема повеќе да се продава во ниту една земја. Verso за прв пат се појави во 2009 година, а во овој речиси 10 годишен период овој модел ниту еднаш не беше обновен. Verso беше единствениот компакте MPV во понудата на јапонскиот производител, а сега купувачите ќе имаат можност да се задоволат само со Auris Touring.

  Крајот на Avensis доаѓа по точно 20 години успешно производство во Бурнастон (Велика Британија) и одличната продажба во Европа. Причината за одлуката за повлекување на овој модел е лансирањето на моделот Camry во Европа. Овој модел во САД е вистински бестселер во својата класа, а Toyota се надева дека со овој модел во Европа ќе успее значајно да ја зголеми продажбата.

  Toyota во моментов работи на целосна обнова на својата гама па така за очекување се уште и неколку други повлекувања.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...