More
  HomeВестиСите автомобили од Формула Е ставени на продажба

  Сите автомобили од Формула Е ставени на продажба

  Објавено на

  Очекуваната петта сезона на Формула Е со новата генерација електрични болиди наближува и тимовите гледаат самоуверено во иднината. Со новиот голем чекор во шампионатот тимовите нема да влезат со старите автомобили, кои ги користеа неодамна и сите тие се пуштени во продажба: десетте екипи со по двајца пилоти, од кои секој еден тркач имаа потреба од два автомобила, бидејќи батериите на еден не беа доволни да ја заврши трката.

  Четириесет електрични автомобили заверени од ФИА (Интернационална автомобилска федерација) се продаваат по цена од 400.000 евра за секој. Шасијата на сите од нив беше создадена од страна на Spark Racing Technology и батериите беа направени од страна на Williams Advanced Engineering.

  За да нарачате некои од моделите, потенцијалните купувачи мора да контактираат со Формула F директно без посредници.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...