More
  HomeВестиНовитетиBugatti го претстави новиот модел Divo

  Bugatti го претстави новиот модел Divo

  Објавено на

  По долгата најава и тизер материјалите, францускиот производител на ултра луксузни и брзи автомобили Bugatti премиерно го претстави најновиот модел Divo.

  Divo кој се темели на истата основа како и Chrion, е опремен е со 8.0 литарски W16 мотор кој продуцира 1.479 КС. Тоа е оној истиот мотор кој се користи и кај Bugatti Chiron. Со ваквата спецификација, до 100ка забрзува за 2.5 секунди.

  Максималната брзина која може да ја постигне изнесува 280 км/ч што е за 30 км/ч помалку од Chiron.

  bugatti divo side

  Цената на овој автомобил изнесува речиси 6 милиони евра што го вбројува меѓу најскапите автомобили во светот, а според информациите објавени од производителот, во животниот век на овој автомобил ќе бидат произведени само 40 примероци.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...