More
  HomeГаражаСовети и едукацијаВнимавајте! Полусинтетичкото масло не е добро за турбо мотори

  Внимавајте! Полусинтетичкото масло не е добро за турбо мотори

  Објавено на

  Моторното масло е она на што најмалку треба да штедите кога е во прашање благосостојбата на вашето возило.

  На пазарот постојат многубројни моторни масла, од најразновидни производители со најразновидни карактеристики. Но дали сте знаеле дека полусинтетичкото масло воопшто не е добро за турбо мотор?

  Полусинтетичкото масло е помалку отпорно на високи температури отколку синтетичкото. Тоа во себе има 25 синтетичко масло додека останатото е минерално и нема добри перформанси при загревање. При високи температури особено на 900⁰C, поради своите перформанси, полусинтетичкото масло може да придонесе до затворање на каналите каде протекува маслото и да го отежне подмачкувањето.

  Иако разликата во цена е многу мала, многу од нас во турбо мотор ставаат полусинтетичко 10W масло, но штетата која обично се појавува неколку години подоцна може да биде огромна.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...