More
  HomeВестиНовитетиЗапочна производството на електричниот Audi E-Tron

  Започна производството на електричниот Audi E-Tron

  Објавено на

  Во фабриката на Audi во Брисел и официјално започна производството на електричниот SUV модел Е-Tron и покрај тоа што премиерата на овој модел се уште не е направена.

  Од достапните технички информации, E-Tron ќе располага со два електромотори со сила од 265 kW односно 360 КС. Максималната брзина која може да ја достигне изнесува 200 км/ч додека забрзувањето од 0 до 100 км/ч изнесува нешто помалку од 6 секунди.

  Овој модел ќе биде првиот кој наместо ретровизори ќе има вградено камери кои ќе ја извршуваат функцијата на ретровизори. Како додатна опрема ќе биде понудено и Bang&Olufsen озвучување со 16 звучници.

  Светската премиера на овој модел е закажана за 17 септември во Сан Франциско кога на јавноста производителот ќе ги соопшти и сите технички карактеристики на овој автомобил. Со овој адут Audi ќе им конкурира на Jaguar I-Pace, BMW iX3 и Mercedes-Benz EQC

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...