More
  HomeСпортКлубF1Кими Раиконен заминува од Ferrari

  Кими Раиконен заминува од Ferrari

  Објавено на

  38 годишниот финец Кими Раиконен од следната сезона повеќе нема да вози за Ferrari. Оваа информација во официјално соопштение беше потврдена од најтрофејниот F1 конструктор, Ferrari.

  “Раиконен игра(ше) важна улога во развојот и напредокот на тимот, а со тоа е одличен тимски играч” стоеше меѓудругото во соопштението на италијанскиот спортски произзводител. Од таму му се заблагодаруваат на финецо и му посакуваат се најдобро во понатамошната кариера.

  Кими Раиконен кариерата ќе ја продолжи во Alfa Romeo Sauber каде ќе вози од сезоната 2019. Токму и во овој швајцарски конструктор тој ја започна својата професионална кариера во F1, а некои тврдат дека ова ќе биде и последната сезона во кариерата на Раиконен.

  Ferrari пак, празното место ќе го пополнат токму со возачот на Alfa Romeo Sauber. Станува збор за французинот Шарл Леклер чиј најдобар резултат во кариерата му е 6. позиција на трката во Азербејџан.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...