More
  HomeВестиПознати се кандидатите за "Светски автомобил на годината" за 2019

  Познати се кандидатите за “Светски автомобил на годината” за 2019

  Објавено на

  Жирито за избор на Светски автомобил на годината за 2019 година ја објави листата на кандидати кои учествуваат во овој избор. Како и претходните години така и оваа година, номинацијата и наградите ќе се доделуваат во неколку категории и тоа Luxury, Performance, Green и Urban Car of the Year.

  Во продолжение се прикажани сите номинирани автомобили по категории:

  World Car of the Year

  Acura RDX
  Audi e-tron
  Audi A1
  Audi A6
  Audi Q3
  BMW 3 Series
  BMW i8 Roadster
  BMW X2
  Cadillac XT4
  Citroen C5 Aircross
  Dacia Duster
  Ford Focus
  Honda Clarity Plug-In Hybrid
  Hyundai Santa Fe
  Hyundai Nexo
  Infiniti QX50
  Jaguar E-Pace
  Jaguar I-Pace
  Jeep Cherokee
  Jeep Wrangler
  Kia Ceed/Forte
  Kia Niro EV
  Kia Soul
  Lexus ES
  Lexus UX
  Nissan Altima
  Nissan Kicks
  SEAT Arona
  Subaru Forester
  Suzuki Jimny
  Toyota Avalon
  Toyota Corolla
  Toyota RAV4
  Volvo S60/V60
  Volvo XC40

  World Luxury Car of the Year

  Audi A7
  Audi Q8
  BMW 8 Series
  Mercedes-Benz GLE
  Volkswagen Touareg

  World Performance Car of the Year 

  Aston Martin Vantage
  BMW M2 Competition
  Hyundai Veloster N
  Kia Ceed GT
  McLaren 720S

  World Green Car of the Year

  Audi e-tron
  BMW i8 Roadster
  Honda Clarity Plug-In Hybrid
  Honda Insight
  Hyundai Nexo
  Jaguar I-PACE
  Kia Niro EV
  Lexus ES Hybrid
  Lexus UX Hybrid
  Toyota Avalon Hybrid
  Toyota RAV4 Hybrid

  World Urban Car of the Year

  Audi A1
  BMW X2
  Kia Soul
  SEAT Arona
  Suzuki Jimny

  За оваа календарска година, наградата припадна на Volvo XC60 со што овој модел им се приклучува на Jaguar F-Pace (2017), Mazda MX-5 (2016), Mercedes-Benz C класа (2015), Audi A3 (2014), Volkswagen Golf (2013), Volkswagen Up! (2012), Nissan Leaf (2011), Volkswagen Polo (2010), Volkswagen Golf (2009), Mazda2 / Mazda Demio (2008), Lexus LS460 (2007), BMW Serije 3 (2006) и Audi A6 (2005) кои во минатото се закитија со ова признание.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...