More
  HomeВестиТретата генерација на Citroen C1 ќе биде електричн

  Третата генерација на Citroen C1 ќе биде електричн

  Објавено на

  Четири години откако премиерно беше претставена втората генерација, францускиот производител Citroen како и самата PSA Групација работи на новата, трета генерација на најмалиот во понудата автомобил.

  Она што е потврдено е дека оваа генерација на Citroen C1 ќе дојде со електрична изведба. “Ќе биде електричен” изјави кусо Линда Џексон, претседателакта на францускиот производител. Таа меѓудругото изјави и дека сегментот станува се помал и помал и дека конечно е време да еволуира, а токму електричната технологија ќе помогне во тоа.

  C1 беше за прв пат лансиран во 2005 година како плод на соработката на PSA Групацијата и Toyota. Покрај овој модел, на истата платформа, но и со минимални екстериерни промени беа произведени и моделите Peugeot 107, Peugeot 108 и toyota Aygo. Токму третата генерација на овие мали градски автомобили покрај новитет во понудата на Citroen ќе донесе и новитети во понудата на Peugeot и Toyota. Останува нејасно дали PSA Групацијата ќе се одлучи во овој план да го вметне и Opel.

  Новата генерација се очекува во продажба да се појави на почетокот на 2020 година. До тогаш се очекува да се појават многу повеќе информации околу цените и техничките карактеристики на овие модели.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...