More
  HomeСпортКлубF1F1: Потврден календарот за 2019

  F1: Потврден календарот за 2019

  Објавено на

  Иако сезоната 2018 се уште не е завршена, подготовките за следната сезона се веќе започнати. Организациониот одбор на F1 го потврди календарот за следната сезона.

  И во сезоната 2019 како и оваа, на календарот се закажани 21 трка. Редоследот на трки е идентичен како и оваа сезона, а измена има само во датумите. Така сезоната ќе започне на 17 март односно една недела порано од оваа сезона со трката во Мелбурн.

  Во однос на патеките нема ниту една измена. Така покрај трката за големата награда на Австралија, во календарот се наоѓаат уште и патеките во Бахреин, Шангај, Баку, Монтмело, Монте Карло, Монтреал, Ле Кастелет, Шпилберг, Силверстоун, Хохенхајм, Хунгароринг, Ставелот, Монца, Сингапур, Сочи, Сузука, Мексико Сити, Остин, Сао Паоло и Абу Даби.

  Претходно се најавуваше дека оваа година ќе има 24 трки, а како најсериозни кандидати за нови патеки беа патеките во Виетнам, Данска и Аргентина.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...