More
  HomeАуто МиксИнтересноВо Кина отворен најголемиот мост во светот (ВИДЕО)

  Во Кина отворен најголемиот мост во светот (ВИДЕО)

  Објавено на

  На свечена церемонија денеска претседателот на Кина Си Џинпинг го пушти во употреба најголемиот поморски мост во светот.

  Мостот чија изградба траеше нешто повеќе од девет години е долг 55 километри, а за целосна изградба беа потрошени нешто над 20 милијарди американски долари. Мостот ги поврзува поморски Хонг Конг и Макао, а со цел да се овозможи непречено функционирање на поморскиот сообраќај направени се и вештачки острови во чија близина може без проблем да се одвива поморскиот сообраќај.

  На почетокот на мостот се наоѓа патарина, а дневната проценка е дека низ овој мост ќе се движат околу 9.200 возила, во двата правци.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...