More
  HomeВестиПознати финалисите за наградата Autobest

  Познати финалисите за наградата Autobest

  Објавено на

  Организацискиот одбор составено од бројни членови на жири комисијата, ги одбра шесте финалисти за овогодинешната престижна награда. Традиционало, од 20те номинирани автомобили, жирито ги одбра најдобрите шест.

  Во потесниот избор жирито ги номинираше следните осум автомобили: Citroen Berlingo, Peugeot Rifter, Opel Combo, Citroen C4 Cactus, Dacia Duster, Ford Focus, Kia Ceed и Toyota Corolla.

  Финалистот ќе биде објавен на 15 декември, а во оценката на автомобилите, жирито составено од 31 новинар од 31 европски земји, ќе се водат од следните критериуми меѓу кои како поважни се издвојуваат односот квалитет-цена, дизајн, удобност, технологија, квалитет на сервисните услуги, достапноста на резервни делови и слично.

  Оваа награда во континуитет се доделува од 2002 година, а како најнаградуван производител е италијанскиот Fiat со добиени три награди и тоа за моделите Panda, Linea и Tipo. Минатата година наградата ја доби Citroen C3 Aircross.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...