More
  HomeВестиМакедонијаМВР викендов регистрирале 18 пијани возачи

  МВР викендов регистрирале 18 пијани возачи

  Објавено на

  Министерството за внатрешни работи, поточно секторот за внатрешни работи Скопје и овој викенд спроведе контрола на подрачјето на градот Скопје со цел да ги открие возачите кои возат под дејство на алкохол.

  Како што соопштуваат од страна на МВР, Секторот за внатрешни работи Скопје ноќта помеѓу 27.10 и 28.10 во периодот од 23:00 и 05:00 спроведе зајакната акциска контрола. Од страна на полициски службеници контролирани се вкупно 88 возачи, a кај 18 од нив утврдено е присуство на алкохол во крвта, додека еден од нив одбил да подлежи на алкотестирање.

  По однос на констатираните  прекршоци од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и Законот за возила кон возачи, преземени се вкупно 19 мерки по горенаведениот прекршок, исклучени се 19 возачи од сообраќај, а откриени се и 23 останати прекршоци за кои се издадени 15 мандатни платни налози и 8 прекршочни платни налози, соопштуваат од Министерството.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...