More
  HomeВоздухопловствоВо Истанбул денес се отвора најголемиот аеродром во светот

  Во Истанбул денес се отвора најголемиот аеродром во светот

  Објавено на

  Денеска во Истанбул на свечена церемонија ќе отвори новиот, најголем аеродром во светот.

  На свечената церемонија ќе учествуваат преку 50 високи државници, меѓу кои и претседателот на Северен Кипар, емирот на Катар, министерот за надворешни работи на Иран како и бројни дипломатски претставници. Церемонијата ќе биде предводена од Реџеп Таип Ердоган кој во 2014 година го означи почетокот на изградбата на најголемиот проект.

  Овој аеродром зафаќа површина од 76 километри квадрани, а за изградбата на оваа прва, од трите фази, Турција издвои 10.5 милијарди евра. Се очекува сите три фази да бидат завршени не подоцна од 2030 година, а вкупниот капацитет е планирано да изнесува 200 милиони патници годишно.

  Денешниот ден за инагурација е избран поради годишнината од создавањето на модерна Турција од страна на Кемал Мустафа Ататурк, а првиот лет ќе биде на релација Истанбул – Анкара. Првиот меѓународен лет ќе биде спроведен на 31 октомври на релација Турција – Северен Кипар.

  ФОТО: www.aa.com.tr

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...